bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

СтатіЦуценяПронос у цуценя: причини рідкого випорожнення і що робити

6 Вересня, 2022by admin

Пронос у цуценя: головне
Пронос у цуценят зустрічається досить часто, нерідко він проходить сам, без лікування.
Затяжний пронос або ускладнений блюванням, відмовою від їжі, млявістю, кровотечею вкрай небезпечний для маленьких щенят.
Лікування залежатиме від причини, що спричинила пронос.
Своєчасні обробки, вакцинація та правильне годування – найкращі способи профілактики проносу.
м’який стілець у цуценят зустрічається досить часто
Можливі причини віку
У кожному конкретному віці є деякі причини того, чому щеня ганьбить. Не означає, що у одному віці можливі лише одні причини, а іншому – лише інші. Але діагностика завжди починається з найімовірнішого, тому зупинимося на цьому докладніше.

Пронос у цуценя 0-1 місяця
Розвиток проносу у новонародженого цуценя може бути небезпечним. Саме в цьому віці він найбільш уразливий. Цуценята ще не можуть самостійно пересуватися, не бачать і не чують, але у них вже добре розвинений рефлекс ссання. Після народження починається їхнє перше харчування материнським молозивом. Молозиво містить максимальну кількість антитіл, які можуть захистити цуценя від вірусних інфекцій. Якщо не дати цуценяті смоктати молоко протягом перших кількох годин після народження, він отримає набагато менше антитіл і буде вкрай сприйнятливий до зараження. Але, крім антитіл, з молоком матері цуценята здатні передаватися і непотрібні організму речовини. Наприклад, якщо сука отримує якісь ліки, то це може бути причиною отруєння та проносу у її дитинчати. У такій ситуації необхідно перевести цуценя на штучне вигодовування. Тут може бути й інша проблема – годування невідповідним молоком. Для штучного вирощування цуценят існують спеціальні готові суміші, які потрібно розводити водою. Тільки готові суміші містять усі поживні речовини, вітаміни та мінерали, необхідні для правильного росту та розвитку. Нерідко маленьких щенят починають годувати коров’ячим чи козячим молоком, додаючи туди жовток та вітаміни. Таке харчування з величезною ймовірністю призведе до погіршення травлення, появи проносів, блювання, сповільненого зростання. Молоко різних видів тварин суттєво відрізняється за своїм складом, а головне – за вмістом у ньому жиру, білка та цукру. Годування невідповідним видом молока можливе тільки в крайньому випадку, коли немає можливості придбати суміш для собак. У поодиноких випадках у цуценят трапляються індивідуальні алергічні реакції на суміш якогось виробника, що проявляється рідким випорожненням. Але при переході на суміш іншої фірми все зазвичай само собою дозволяється.

у новонародженого щеня пронос
Після закінчення 1 місяця у цуценя починається новий етап зростання, і можна починати вводити прикорм, дотримуючись деяких правил. Робити це треба плавно, маленькими порціями, не виключаючи відразу материнське молоко. Краще почати зі спеціальних мусів-стартерів, які є у багатьох виробників кормів. Якщо ввести прикорм занадто різко (цілком виключити молоко, дати відразу велику порцію), це може стати причиною проносу. Також привести до проносу може неправильно підібраний за віком корм. Харчування для дорослих тварин не підходить як перший прикорм, тому що він зовсім інший консистенції і містить інший набір поживних речовин.

Перед в’язкою сука обов’язково має бути оброблена від паразитів. Якщо цього не зробити, існує велика ймовірність зараження щенят. Наявність у кишечнику гельмінтів виявлятиметься у вигляді проносу або блювання. Багато препаратів, згідно з інструкцією, підходять для обробки цуценят з 3-тижневого віку. Якщо обробку потрібно провести раніше, необхідно узгодити з лікарем-неонатологом. Він допоможе підібрати препарат та дозування. Давати ліки самостійно і за інструкцією не рекомендується.

Пронос у цуценя 2-3-4 місяців
З 2 місяців цуценята можуть бути частково або повністю переведені на самостійне харчування. При годівлі цуценя промисловими готовими кормами потрібно вибирати раціони для собак старше 2 місяців, але в жодному разі не можна давати їжу для дорослих тварин. Якщо годування планується продовжити домашнім раціоном, таке харчування потрібно обговорити з лікарем-дієтологом. Незбалансоване годування дуже часто призводить до проблем із шлунково-кишковим трактом і, як наслідок, до проносу.

Починаючи з віку близько 8 тижнів, у щенят закінчується колостральний імунітет і виникає ризик зараження різними інфекціями. Парвовірусний ентерит – одне з найпоширеніших інфекційних захворювань шлунка і кишечника щенят даного віку. Це дуже небезпечне захворювання з високою летальністю проявляється, в першу чергу, проносами, часто одночасно з блювотою. За відсутності швидкої допомоги щеня може загинути за лічені години. Також викликати діарею у цуценят може чума м’ясоїдних. Це ще небезпечніший стан, оскільки, крім кишечника, вона вражає і органи дихання, шкіру, нервову систему. Останніми роками чума реєструється дуже рідко, у цьому заслуга сумлінної вакцинації. До проведення повної вакцинації та витримування карантину в жодному разі не можна допускати контакту цуценя з вулицею та незнайомими собаками. Потрібно ретельно мити руки перед тим, як брати щенят чи годувати їх. Якщо щеня пройшло повний курс вакцинації у 2 та 3 місяці, то шансів заразитися у нього дуже мало. Вакцина не дає 100% гарантії уникнути зараження, але захворювання у таких собак протікає набагато в більш легкій формі. Якщо у цуценя старше 2 місяців раптово почався пронос, а ви не знаєте, що робити з його рідким випорожненням, зверніться до ветеринарного лікаря.

щеня з поносом, що підросло
Пронос у цуценя 5 місяців і старше
Причини проносу у цуценят старше 5 місяців ті самі, що були озвучені. Часто це неправильне годування незбалансованою їжею, різні «смаки» зі столу у вигляді ковбаси, сушок та іншого. Якщо щеня не було вакциновано, ризик заразитися залишається. У цьому віці щеня вже дуже активне і має багато гуляти на вулиці. А це несе у себе ризики поїдання малюком неїстівних предметів. З’їдені палиці, кістки, іграшки, пакетики здатні викликати пошкодження кишечника та часткову непрохідність, що супроводжуватиметься проносом. Також під час підбирання на вулиці високий ризик потрапляння в організм гельмінтів. Цуценят до 6 місяців рекомендується обробляти щомісяця, далі – 1 раз на 3 місяці.

пронос у цуценя 5 місяців може бути викликаний неправильним харчуванням
Можливі прояви діареї
Рідкий стілець може бути неускладненим. Також може супроводжувати блювота чи домішки крові, слизу.

Неускладнена діарея
Такою можна назвати нетривалу діарею, яка вирішилася самостійно. Таке можливо, наприклад, при поїданні чогось не підходить для звичайного раціону. Наприклад, собаки не відмовляються поласувати ковбасою, сиром, солоденьким. Але будь-яке порушення дієти здатне призвести до погіршення якості випорожнень. Якщо пронос не супроводжується блюванням, відмовою від їжі і проходить самостійно за добу, такий стан не вважається критичним і обов’язковим для відвідування лікаря.

Зі слизом
Нерідко разом з рідким випорожненням у цуценя можна помітити наявність у ньому слизових плівок. Іноді пронос може повністю перебувати в оболонці зі слизом. Слиз виділяють келихоподібні клітини, які перебувають переважно у товстому кишечнику. Її наявність свідчить, що відбувається у товстому кишечнику чи водночас у ньому та інших ділянках. Найчастіше слиз у стільці у цуценя буде ознакою наявності паразитів. Цуценята схильні до зараження паразитами, тому що дуже цікаві і пробують все на зуб. До паразитів кишечника відносяться гельмінти та найпростіші. Найчастіше можна виявити круглого гельмінта токсокара або плоского дипілідія. У цьому зараження дипілідіозом найчастіше відбувається через бліх. Вони є переносниками яєць цього гельмінта, тому нехтувати обробками від бліх також не варто. З найпростіших паразитів найчастіше зустрічаються лямблії та кокцидії. Також слиз у рідкому стільці у цуценят при проносі може бути ознакою неправильного годування, різних вірусних та бактеріальних інфекцій.

щеня після проносу зі слизом погано почувається
Пронос супроводжується блюванням
Якщо пронос супроводжує блювання, це привід для негайного звернення до клініки. Так як зневоднення настає дуже швидко, ще до встановлення остаточного діагнозу щеняті вже потрібно надання першої допомоги. Часто блювання та пронос є ознакою вірусного захворювання. Парвовірусний ентерит – вкрай небезпечне захворювання, що потребує цілодобового стаціонарного спостереження. У жодному разі не слід лікувати цю інфекцію самостійно. Вірус вражає клітини кишечника, призводить до погіршення їх працездатності та запалення. У найменших щенят вірус може вражати навіть серцевий м’яз. Часто основною причиною загибелі цуценя є зневоднення, тому вкрай важливою є якісна гідратація. Противірусних препаратів, які здатні перемагати цей вірус, немає. Інша вірусна інфекція щенят – чума м’ясоїдних. В останні роки це захворювання реєструється досить рідко, але летальність при зараженні, як і раніше, вкрай висока. Вірус здатний уражати клітини кишечника, викликаючи пронос та блювання. Він також впроваджується в інші органи – шкіру, дихальну та нервову систему.

Також пронос може супроводжуватися блюванням при харчовій токсикоінфекції (отруєнні), поїданні неїстівних предметів, наявності великої кількості паразитів у кишечнику. Системні захворювання, такі як панкреатит, хвороби печінки, у щенят зустрічаються досить рідко. Будь-який випадок проносу з блюванням має бути розглянутий на прийомі у лікаря. Цей стан вимагає проведення досліджень та невідкладного лікування.

блювота і пронос у цуценя це причина звернутися до ветеринару
З кров’ю
У деяких випадках пронос може супроводжуватися кров’ю у фекаліях. Найчастіше невеликі прожилки або згустки крові з’являються після досить тривалого проносу. Це з розривом капілярів через перенапруги кишечника і постійних тенезмів. Якщо кров у проносі рясна або тече з попи не перестаючи, це може говорити про серйозну кишкову кровотечу або порушення згортання крові. Кровотеча можлива, наприклад, при поїданні гострих кісток, палиць, скла. Порушення функції згортання крові нерідко виникає через отруєння родентицидами – засобами для боротьби з щурами. Зазвичай їх кладуть у щось смачне і привабливе для щурів, але цікаве щеня може також захотіти пригоститися. Анаплазмоз – інфекційне захворювання, яке передають кліщі. Анаплазми впроваджуються в тромбоцити та руйнують їх, через що кров не може адекватно згортатися, і через це може виникнути кишкова кровотеча. Також існує така генетична аномалія як хвороба Фон Віллебранда. Цю недугу більше схильні собаки таких порід, як доберман, вельш-корги, бернський зенненхунд, котон де тулеар, папільйон, пудель. Хвороба проявляється зниженням згортання крові через генетичного дефекту і, як наслідок, кровотечами. Всі ці випадки вимагають екстреної ветеринарної допомоги і в жодному разі не повинні спостерігатися вдома.

Після щеплення
У поодиноких випадках виникнення проносу можливе як побічний ефект на щеплення внаслідок зниження імунітету. Якщо пронос одноразовий і пройшов самостійно, то бити на сполох не варто. Але якщо у щеня в перші години після щеплення почався пронос, що супроводжується ще й блювотою, це привід негайно повернутися до клініки. Такі симптоми можуть вказувати на анафілактичну реакцію та вимагають термінової допомоги.

у щеня після щеплення може з’являтися пронос і блювання
Мелена
Мелена – це чорний неоформлений кал, що нагадує дьоготь, часто зі смердючим запахом. Мелена є симптомом кровотечі у шлунку та верхніх відділах кишечника. На виході кров стає чорною, оскільки встигає перетравитись шлунковими соками та ферментами. Мелену можна спостерігати при травмах шлунка-кишківника через поїдання гострих неїстівних предметів. Також мелена є першою ознакою виразкової хвороби. Виразки у цуценя найчастіше пов’язані з поїданням якихось хімічних речовин (пральний порошок, оцет).

Жовтий пронос
Для маленьких щенят, що харчуються молоком, м’який світло-коричневий стілець є нормою. Але якщо стілець яскраво-жовтого кольору, або вихованець вже давно харчується дорослою їжею, і раніше його випорожнення виглядало нормально, то на це варто звернути увагу. Найсприятливіша причина жовтого рідкого випорожнення – це поїдання якихось невідповідних продуктів (наприклад, щеня випило багато коров’ячого молока). Але можливі і загрозливіші діагнози, такі як захворювання печінки, жовчного міхура або підшлункової залози. У разі виявлення такого випорожнення варто негайно пройти обстеження.

Чому пронос може бути небезпечним?
Головна небезпека проносу полягає в тому, що такий кал виводить з організму великий об’єм рідини разом із поживними речовинами. Втрата рідини з калом призводить до зневоднення, згущення крові, погіршення працездатності всіх органів та тканин. У нормі не менше 60 % всієї рідини, що надходить в організм, всмоктується в тонкому кишечнику, а при діареї майже вся ця рідина вийде разом з калом. При тривалому проносі тварини дуже швидко втрачають вагу, стають млявими, погано їдять. Температура тіла може бути як підвищеною, і зниженою. Цуценята, які відмовляються від їжі, перебувають у стані з блюванням або багаторазовим водянистим випорожненням, наявністю крові в ньому, зміненою температурою тіла, – вимагають негайного візиту до лікаря. Без лікування такий стан може стати критичним для вихованця, можлива його загибель.

пронос у деяких випадках може бути небезпечним для цуценя
Якщо оперативний візит до ветеринара неможливий
Але що робити, якщо у цуценя рідкий стілець? Самостійне лікування проносу можливе лише за відсутності ускладнюючих факторів та за загального задовільного стану вихованця. У домашніх умовах цуценяті від проносу за 1-2 години до або після їди можна дати ентеросорбенти, що у легких випадках має допомогти. Поліпшення має настати не пізніше ніж через 1-2 дні після початку лікування. Інакше слід шукати можливості звернення до ветеринарного лікаря. У жодному разі не слід самостійно призначати вихованцю антибіотики, протизапальні, а також напувати його розчинами з народної медицини. Всі ці дії можуть лише погіршити стан та ускладнити роботу лікаря.

цуценяті дають сорбенти від проносу
Діагностика
Діагностика проносу заснована насамперед на зборі докладного анамнезу вихованця. Необхідно дуже докладно розповісти лікареві про те, що щеня їсть зараз, а що їло раніше. Які одержує ласощі, коли та яким препаратом проводилися обробки від паразитів, чи проведена вакцинація, чи може підбирати щось із підлоги чи на вулиці, чи не гризе свої іграшки. Не варто приховувати від лікаря найнезручніші моменти, наприклад, про те, як ви не встежили і щеня з’їло свою пелюшку. Ці дані значно полегшать постановку правильного діагнозу та, відповідно, призначення лікування.

З додаткових методів діагностики може бути запропонована здавання аналізів крові. Клінічний аналіз крові покаже наявність зневоднення, якщо буде підвищено показники червоної крові, на анемію вкаже їх зниження. Підвищений рівень лейкоцитів виявить запальний процес, зсув лейкоцитарної формули вліво говоритиме про гостроту цього запалення, а підвищені лімфоцити – швидше про бактеріальну природу запалення. Зниження рівня лейкоцитів часто свідчить про вірусну природу захворювання, що дуже притаманно парвовірусного ентериту. Рівень альбуміну та калію в біохімічному аналізі покаже, чи не сталося серйозної їхньої втрати внаслідок діареї.

Для підтвердження інфекційної природи захворювання використовують ПЛР-дослідження. Якщо залишається підозра, що щеня з’їло сторонній предмет, проводяться такі дослідження, як УЗД черевної порожнини та рентген. У сумнівних випадках після згодовування цуценяті контрастної речовини може бути проведена серія рентген-знімків для визначення місцезнаходження стороннього предмета.

За підозри на паразитарну природу діареї може бути запропонована різна тактика діагностики. Наявність у калі паразитів підтвердити лабораторно буває важко. Яйця гельмінтів виходять не з кожним актом дефекації і можна не вгадати, в який день потрібно збирати аналіз. У такому разі рекомендується здавати кал кілька днів поспіль. Для виявлення найпростіших кал має бути доставлений до лабораторії максимально свіжим і теплим, вже через півгодини всі паразити можуть загинути, і в лабораторії нічого не виявлять. У зв’язку з цими труднощами лікарем може бути запропоновано пробне лікування паразитів за схемою. Успіх терапії говоритиме про правильно поставлений діагноз.

Далі ми розглянемо, що роблять, коли у цуценя пронос, і яке лікування в цьому випадку необхідне.

ветеринар оглядає цуценя з проносом
Лікування

Неускладнена діарея нерідко дозволяється самостійно і не потребує лікування. Якщо пронос триває вже деякий час або до нього приєдналися інші симптоми (кров у стільці, блювання, млявість, відмова від їжі), потрібно лікування. Ще до постановки діагнозу маленьким цуценятам вводяться підшкірно або внутрішньовенно підтримують обсяги кристалоїдних розчинів. Симптоматично можна почати використовувати ентеросорбенти, вони зв’яжуть усі токсини у кишечнику. При підтвердженні паразитозу кишечника призначаються протипаразитарні обробки. Вважається, що собак препарати від гельмінтів у формі крапель на холку працюють погано, тому рекомендується проводити обробки у формі таблеток.

При виявленні в кишечнику стороннього предмета в більшості випадків потрібно оперативне втручання. Інфекції лікуються комплексно, використовуються протимікробні засоби, знеболювальні, гастропротектори. З протимікробних засобів використовуються пеніциліни, макроліди, метронідазол. Знеболювальні засоби зазвичай застосовуються при стаціонарному лікуванні у вигляді інфузій з постійною швидкістю, так можна забезпечити аналгетичну ефект точно на необхідний час. Гастропротектори захищають слизову оболонку шлунка, нормалізують рН шлункового соку. Те, чим годувати цуценя при проносі, підкаже лікар. Часто при захворюваннях шлунка та кишечника призначається лікувальна дієта. Спеціалізовані корми легко засвоюються, а також допомагають відновлюватися слизовою оболонкою кишечника. Якщо пронос був викликаний похибками в харчуванні, для нормалізації випорожнень призначається лікувальна дієта, якої зазвичай буває достатньо в цій ситуації.

діарея у цуценя може вимагати лікування
Профілактика діареї
До основної міри профілактики слід віднести правильне збалансоване годування. Для годування цуценят різного віку потрібні різні типи харчування: материнське молоко чи суміші – замінники сучого молока, муси-стартери, корми для цуценят. Для правильного годування натуральним раціоном обов’язково потрібна консультація дієтолога. Профілактична вакцинація проводиться у віці 8 тижнів, потім – 12 тижнів. До 6-місячного віку рекомендується обробляти щенят від гельмінтів щомісяця, далі – не рідше 1 разу на 3 місяці. Потрібно забороняти цуценяті розгризати свої іграшки, підбирати все з підлоги та землі на вулиці.

https://whippet.in.ua/wp-content/uploads/2019/07/logo_orange.png
About
PO BOX Collins Street West
+2342 5446 67
Mon - Sun: 8AM - 8PM
Newsletter